טיפים לרכישת תפילין

 

טיפים לרכישת תפילין

מהו המדריך 'טיפים לקניית תפילין'

כל יהודי זקוק לתפילין משלו. לרוב, רכישת תפילין  נעשית לקראת בר המצווה של הבן או הנכד. אך לעיתים אדם רוכש תפילין לעצמו; להחליף תפילין ישנות, בעקבות אובדן או גניבת תפילין (שלצערנו נפוץ בזמן האחרון), או כאשר אדם מקבל על עצמו להיזהר ולהקפיד במצוות תפילין.

איך אדע אילו תפילין מתאימות ביותר עבורי מבין כל סוגי התפילין הקיימים?

ישנן לא מעט שאלות שצריך לתת עליהן את הדעת בבואנו לקנות תפילין חדשות:

 • תפילין מעור בהמה גסה או מבהמה דקה?
 • מה מגדיר תפילין כמהודרות?
 • למה יש שוני במחירי התפילין ?

   

 • חלק  א
  מסביר כיצד לבחור תפילין עבורך, מהם השיקולים החשובים שיש להתייחס אליהם בבחירת מקום לרכישת התפילין, ומה חשוב לשים לב אליו בתפילין עצמן.
 • חלק  ב
  מי עוסק כיום במכירת תפילין? מה מצב שוק התפילין, איפה כדאי לקנות תפילין ומהם המחירים?

טיפים לרכישת תפילין – חלק  א'

איך לבחור תפילין

 

כמו בכל קנייה, גם הבחירה אלו תפילין לקנות, מתחילה במידת נכונותו של הקונה להשקיע. אך בתפילין, בנוסף, ישנו עניין חשוב שאסור להתעלם ממנו.

תפילין הן מצווה, ואינן ככל שאר המוצרים. כאשר חז"ל אומרים לנו שיש להדר במצוות, הם מתכוונים שיש להשקיע בהידור, גם אם זה עולה יותר. כמה יותר? עד שליש. (ז"א אם תוכל לקנות תפילין ב-3000 ₪ ותפילין יותר מהודרות  ב4000 ₪ תשקיע יותר בשביל הידור המצווה.)

למה בכלל להשקיע בהידור?

ההשקעה במצווה מראה היכן הלב שלנו נמצא, והקב"ה בוחן אותנו על פי הלב, חשוב לו היכן הכוונה שלנו בקיום המצווה יותר מעשייתה (סימן לדבר: מחשבת פיגול). להבדיל, כאשר חשוב לאדם מעמדו החברתי, ורצונו להיחשב כאדם מכובד, הוא יכול לדוגמא לבטא את הרצון שלו על ידי רכישת רכב יוקרה.

כמה עולה תפילין | רכישת תפילין מהודרות מאוד | מחיר תפילין בהמה גסה ודקה | תפילין קטנות

התפילין מורכבות מבתים ומפרשיות.

בחלק זה נעסוק בבחירת בתי התפילין.

בחירת בתי התפילין

מבחינת חומר הגלם ממנו מיוצרים בתי התפילין, ישנן שתי אפשרויות: בהמה דקה ובהמה גסה.

מהן תפילין מעור בהמה דקה?

תפילין העשויות מעור כבש או עז; העור דק יותר ומאפשר לייצר תפילין על ידי חיתוך והדבקה עד לבניית בתי התפילין. תפילין אלו קלות לייצור.

יתרונות: מחירם זול באופן משמעותי מתפילין העשויות מעור בהמה גסה.

חסרונות: עמידות נמוכה יותר לאורך שנים, עלולות להיפסל בקלות ממכה או נפילה. מבחינה הלכתית יש חסרון מהותי באופן הייצור לעומת בהמה גסה (מחלוקת 'דבק הווי חיבור'), לרוב מוכנסות בהם פרשיות ברמה נמוכה יותר, כך גדל הסיכוי שאת בדיקת התפילין בעתיד, הם לא יעברו, ותידרש החלפת הפרשיות.

מהן תפילין מעור בהמה גסה?

תפילין העשויות מעור שור, מחתיכת עור אחת. תהליך הייצור ארוך ומסובך, התהליך נעשה בעבודת יד, כל בית בנפרד, ללא אוטומציה. מכיוון שבכל שלב יכול להיווצר פסול, נדרש ידע וניסיון רב בכל שלבי הייצור. (בתפילין בית א-ל משקיעים למעלה משנה בייצור כל זוג תפילין,) בסופו של תהליך מתקבלים תפילין עם רמת השקעה והידור גבוהה, כפי שניתן להתרשם בתו התקן.

יתרונות: תפילין אלו עדיפות מבחינה הלכתית, מכיוון שעשויות מעור אחד. ניתן להשקיע בתפילין אלו ולהגיע לרמה הלכתית גבוהה יותר. עמידות גבוהה (גם אם ישנה פגיעה ממכה, ניתן לשפץ ולתקן את התפילין).

חסרונות: עלותם גבוהה יותר (בשל ההשקעה הרבה בייצור.)

בקיצור, אלו תפילין לקנות?

לאדם שמניח תפילין כל יום, אין ספק שכדאי לקנות תפילין מעור בהמה גסה.
מי שלא בטוח בכך, אולי עצם ההשקעה ברכישת תפילין מהודרות, תעודד אותו להניח תפילין בכל יום.

שימו לב!

לאחר שהתפילין מוכנות וסגורות, קשה לדעת על התהליך שהם עברו (רמת ההשקעה, ההידור והאיכות).

 

טיפים לרכישת תפילין – חלק ב'

 

באיזה מקום לרכוש את התפילין?

בבואנו לרכוש תפילין, חשוב לדעת מה המקור שלהם? מי ייצר אותם? האם יש "אבא ואמא" לתפילין? האם יהיה לי לאן לפנות גם בעוד 20 שנה  במקרה ואצטרך שירות.

מכיוון שאנו מקבלים תפילין סגורות, חשוב שהמקום יהיה עם המלצות, כדי שנוכל להיות בטוחים שקיבלנו את מה שביקשנו ושיש מי שבדק את המקום לפנינו.

מקום בו ניתן לראות את תהליך הייצור ולהשתתף בהכנסת פרשיות, יכול לתת ערך מוסף חשוב ביותר למשפחה המעוניינת לקבל ולהעביר חוויה לילד בר המצווה.

 

מי עוסק כיום במכירת תפילין?

סוחרים ואנשים פרטיים - כיום רוב העוסקים במכירת תפילין הינם מתווכים. אין הם מייצרים את התפילין, אלא קונים את הבתים מהיצרן ומוכרים ללקוחות. היתרון – פעמים רבות ניתן לקבל 'מציאה' מבחינת המחיר.  חסרונות – מכיוון שהבנתם יחסית נמוכה והם מחפשים מחירים זולים, מוכרים להם סחורה זולה באיכות ירודה. ביקשתם זול? קיבלתם זול.

יצרני תפילין – ישנו מספר מצומצם של מפעלי תפילין. חלקם מוכרים לסוחרים בלבד, וחלקם מוכרים גם ישירות לצרכן. חשוב לברר: האם בציבור מכירים את היצרן? האם יש מפרט לתפילין? מה נעשה בתהליך ייצור התפילין? האם ישנן המלצות? האם ניתן לבקר במקום?

היכן לא כדאי לקנות תפילין?

לא כדאי לקנות תפילין כאשר מקורם אינו ידוע; או אם מחירם יכול להעיד על כך שאולי אלו תפילין משופצות ולא חדשות (לצערנו תופעת גניבות תפילין גדלה, תפילין שנגנבו נמכרות חזרה לסוחרים, ואולי הם מונחות כרגע לפניכם במחיר מפתה). וכן כאשר לא מסופק עם התפילין שום מסמך המעיד על התפילין, מקורן, איכותן ואפילו על ביצוע התשלום. בקיצור, תחפשו תפילין עם קבלות, תרתי משמע.

מה מחיר תפילין?

כפי שכבר אמרנו, תפילין מעור בהמה דקה זולות יותר, ומחירן מגיע עד כ-1600 ₪.

תפילין מהודרות מעור בהמה גסה, במקום טוב ניתן למצוא במחיר ממוצע של כ- 3000-4000 ₪. ישנם דגמים יקרים ומושקעים יותר, ולעומתם ישנם דגמים זולים יותר; אך לפי רמת ההקפדה המצויה כיום בבדיקות, קיים חשש יותר מסביר, שהדגמים הזולים יפסלו בבדיקה הראשונה שתיעשה.

 

 

 

 

מאמרים נוספים

המדריך לקניית תפילין בית אל

המדריך לקניית תפילין בית אל

מתי צריך להזמין תפילין? לא הזמנתי מראש, עד מתי אוכל להזמין? היכן רוכשים תפילין בית א-ל? מפעל תפילין בית אל מאפשר לכל רוכש תפילין לקבל סיור במרכז המבקרים במפעל, לראות ולקבל אצלנו הסבר על כל תהליך ייצור התפילין.

מה מייחד אותנו תפילין בית אל

מה מייחד אותנו תפילין בית א…

למה כדאי לי לקנות תפילין בית אל? איך לבחור תפילין שיהיו עמידות לכל החיים? במאמר זה מופיעים חלק מהדגשים שלנו בתהליך ייצור התפילין, שהופכים את התפילין שלנו לכל כך מיוחדות    

בזכות הצנחנים יש לנו ירושלים ויש לנו... תפידנית!

בזכות הצנחנים יש לנו ירושלי…

התפידנית הפכה היום לחלק בלתי נפרד מחיינו, עד שנראה כאילו שמרה על התפילין שלנו מאז ומעולם. אבל מתברר שעד לפני שנים מספר,  לאנשים רבים נגרם פסול בתפילין, מפני שנחשפו לנזקי הסביבה,

סדר הנחת תפילין

סדר הנחת תפילין

יחזיק בידו את תפיליו וינשקן לאחר הוצאתן מן הקופסה. יניח את התפילין על שמאלו (והאיטר - על ימינו) כך שהמעברתא (מקום מעבר הרצועה) תהיה לצד הכתף, וקשר היו"ד - לצד הלב, וה"בית" יהיה נוטה כלפי הלב.

 
 
 
טלפון: 02-997-4560 | פקס: 02-997-4017 | שיחת חינם 1-800-79-55-54 | אימייל: info@tefillin.co.il