למה תפילין הן מקור לפרנסה טובה

תפילין הן זוג קופסאות עור שחורות ובהן מגילות קלף שעליהן כתובות פסוקים מהתורה. את התפילין הללו לובשים באופן מסורתי גברים יהודים שומרי תורה ומצוות במהלך תפילת שחרית בימי החול. אמנם לתפילין יש משמעות רוחנית גדולה, אבל הם גם מקור לפרנסה טובה.

 

קרא עוד...

תפילין וזוגיות - לקירוב מציאת הזיווג

התפילין הם אות הברית והקשר בין עם ישראל לבין אלוהים. אם מעולם לא הנחתם תפילין אך אתם חושבים על הכיוון כי מדובר על מצווה שמאוד מסקרנת אתכם, חשוב מאוד שתדעו כי להנחת תפילין יש משמעות וחשיבות לכל אדם יהודי ומעבר לכך, יש לה סגולות רבות. מדובר על המצווה הראשונה של כל ילד יהודי כאשר הוא מגיע לגיל 13 הרי הוא גיל מצוות.  המשמעות של התפילין היא כשם שאנו קושרים כחותם על לב וזרוע את הייחוד של אלוהים, כך אלוהים ישים אותנו כחותם על זרועו וליבו לעשות אותנו גוי אחד בארץ. מדובר על מצווה שמסמלת בצורה משמעותית ביותר את הקשר שבין עם ישראל לאלוהים. אם אתם רווקים שמחפשים לא מעט שנים זיווג, הנחת תפילין בהחלט יכולה לסייע לכם במציאתו.

מהן תפילין?

התפילין הם שני קוביות מרובעות אשר עשויות מעור מעובד. בתוך הקוביות הללו יש קלף קטן כמו שיש במזוזה ועליו כתובים 4 פרשיות מהתורה. הפרשיות נכתבות על ידי סופר סתם, אדם מקצוען וירא שמיים, עם כתב מהודר ויפה מצד אחד וכן שמבין בכל הניואסינים ההלכתיים. את הפרשיות הללו מגלגלים ושמים בתוך ריבועי עור שהם התפילין. התפילין מהווים מצווה בסיסית, ראשונית וחשובה כאמור ואם אתם עדיין לא מניחים אותם, זה בהחלט הזמן שלכם להתחיל להניח. כמובן שאינכם חייבים לקיים את כל המצוות מיד כאשר אתם מתחילים בהנחתם, אך אין ספק שמתוך המעשה המדובר תרגישו חיבור מיוחד לדת ולאלוהות וייתכן מאוד שתרצו להמשיך ולהכיר את המצוות הנוספות שציווה אלוהים את עם ישראל. כמובן שאם תמיד חלמתם להקים בית כשר ונאמן בישראל, הרי שהנחת תפילין ושמירה על מצוות הם בהחלט סגולה להקמת בית מעין זה.

 

למה טוב להניח תפילין?

 כל העניין שלהן הוא לקשור אותן על היד ולחזק את הקשר בינינו לבין אלוהים. מלבד זאת, יש כוח רוחני בהם המסייע לאדם לשמור על מחשבות טהורות וטובות מלאות באמונה ועין טובה וכן לשמור על לב נקי ומידות טובות ועדינות. אדם המעוניין להתחתן, בוודאי צריך ללמוד כיצד לראות בעין טובה כל אישה, לבחון אותה בצורה נכונה על מנת לבדוק האם היא יכולה להיות השותפה שלו לחיי זוגיות טובים, התפילין ושמירת המצוות מאפשרת לאדם לראות את המציאות בצורה טובה יותר, לבדוק מי האישה העומדת מולך בצורה חיובית וטובה ולבנות כך קשר אמיתי. כיום קיימים לא מעט אופציות הכרויות לדתיים או הכרויות למסורתיים המאפשרות להכיר נשים או גברים למטרות חתונה. כדאי לחפש את האתר או האפליקציה המתאימה ביותר לצורך הכרות מעין זאת וכמובן שחשוב לעשות את עבודת המידות טרם מתחילים בהיכרויות לצורך חתונה וזאת בכדי שתהיה אפשרות לפתח זוגיות מתוך מקום של כבוד ועין טובה.

מצוות ברית מילה – כל מה שצריכים לדעת

המצווה הראשונה עליה מצווה כל יהודי היא מצוות ברית מילה. המשמעות של מצוות ברית המילה היא רבה וזה מה שמלמד על חשיבות המצווה מכיוון והיא הראשונה. ישנה מצווה שמגיעה לפני מצוות ברית מילה והיא מצוות פרו ורבו שנזכרה בתורה לפני ברית מילה, אבל מצוות פרו ורבו לא נאמרה רק לעם ישראל, אלא מצוות פרו ורבו היא מצווה ששייכות לכל מיני החיים בעולם. ברית מילה היא מצווה שיעודה לעם ישראל. כמו שהמצווה הראשונה אותה קיים אברהם אבינו היא ברית מילה כל גם זאת המצווה הראשונה שכל יהודי מקיים ברגע שהוא בן שמונה ימים בלבד. מצוות ברית מילה מקיימת את הקשר הנצחי שיש לנו עם ישראל עם אלוקינו, קשר שהוא נחתם בבשר ומעיד על המסירות שאותה כל יהודי עובר.

להיות יהודי עולה בדם

לא פעם שמענו רבים האומרים כי להיות יהודי זה לא קל, מחירה של היהדות עולה בדם. כמו שאומר הפסוק המוזכר במהלך טקס הברית מספר יחזקאל טז' פסוק ו' "ואומר לך בדמייך חיי ואומר לך בדמייך חיי".

מכאן כי ברית מילה משייכת את הילד למסורת עתיקת שנים, למסורת של העם היהודי הנבחר ולהבין כי הקשר שלנו ליהדות הוא קשר ארוך שנים ובעל  מסירות אותה כל יהודי עובר.

ברית מילה – לא רק מצווה יהודית עתיקה

ברית מילה היא מנהג דתי שראשיתו אלפי שנים, ועדיין נוהגים יהודים כיום. זה חלק חשוב מהאמונה היהודית, והוא קיים כבר מאות שנים. מנהג ברית המילה הוא אות לברית בין אלוהים לאברהם, וכן תזכורת לכל היהודים על מחויבותם לאמונתם. ברית מילה טומנת בחובה גם יתרונות בריאותיים רבים, לרבות מופחתת הסיכון לדלקות בדרכי השתן, מחלות מין ואפילו סוגים מסוימים של סרטן. מסיבות אלו, ברית המילה נותרה חלק חשוב מהאמונה היהודית כיום. מי שמבצע את טקס המילה והברית הוא מוהל שעבר הכשרה מקצועית.

ברית מילה היא מנהג דתי שהיה חלק מהמסורת היהודית כבר אלפי שנים. על פי המסורת היהודית, ברית המילה נתפסת כסימן לברית בין אלוהים לאברהם, ומאמינים שהיא סמל לטוהר ולנאמנות. יהודים מאמינים שברית המילה היא תזכורת פיזית לקשר הרוחני שלהם עם אלוהים, והיא משמשת ביטוי חיצוני למחויבותם ליהדות. עבור יהודים רבים, ברית המילה משמשת גם סמן חשוב במעבר מילדות לבגרות.

ברית מילה הייתה נוהג דתי בקרב יהודים כבר אלפי שנים. זה נתפס כאות הברית בין אלוהים לעם היהודי ומהווה תזכורת פיזית למחויבותם לאלוהים. זו גם דרך להבדיל בין יהודים לדתות אחרות. ככזו, ברית מילה היא חלק חשוב מהזהות והמורשת היהודית. כמו כן, מאמינים כי לברית מילה יש יתרונות בריאותיים רבים, כולל הפחתת הסיכון לדלקות בדרכי השתן, מחלות מין וסרטן הפין. לכן, זה לא רק נוהג דתי אלא גם אמצעי בריאותי חשוב ליהודים.

 

 

שיפוץ תפילין

הדת והיהדות מציבים בפנינו מגוון משימות מה שפותח שער להרבה מאוד נותני שירות בתחומים השונים שם הם יכולים לעבוד, להתמקצע וכמובן גם להתפרנס בכבוד.

כל יהודי החל מגיל בר מצווה אמור להניח תפילין. ברוב המקרים יקבל כל אחד לקראת בר המצווה את זוג התפילין הראשון שלו. מדובר בתפילין שלרוב נבדקו לעומק לפני שסגרו את בתי התפילין.

עם זאת קורה לא פעם שאנשים באים לבדוק את התפילין שלהם בהזדמנויות שונות והם מגלים שהתפילין פסולות או שהבתים חייבם שיפוץ או כל סיבה אחרת שמחייבות עבודה מקצועית לצורך תיקון התפילין.

כאן חשוב שיהיה זה איש מקצוע מומחה שיידע את העבודה ויבין איך וכיצד יש לבצע את שיפוץ התפילין.

מי ישפץ לכם את התפילין?

אז מי בעצם יכול לשפץ עבורכם את התפילין? מיהו איש המקצוע שמסוגל לבצע את העבודה?

חשוב שתדעו. שיפוץ תפילין היא משימה ולא תצמיד כל כך קלה ושפוטה. כדי לשפץ תפילין יש צורך בידע מקצועי, חשוב לדעת היטב את כל הלכות תפילין על בוריין וחובה לוודא כי אכן השיפוץ ייעשה כמו שצריך עם אחריות שלא לפסול חלילה את התפילין.

בדוק לשם כך יש אצלינו קורסים שנועדו בדיוק לצורך כך. קורסים למי שרוצה ללמוד את הנושא ולדעת איך וכיצד יש לבצע את המלאכה לצורך שיפוץ תפילין.

קורס שיפוץ תפילין זה למעשה המקום בו יוכל לכל אדם ירא שמים שחפץ לעסוק בתחום הזה של שיפוץ תפילין – לקבל את כל ארגז הכלים, עם כל הידע הנדרש וכל מה שצריך כדי לבצע את העבודה.

מתי משפצים תפילין?

אז אמרנו שיש ביקוש למשפצי התפילין. השאלה היא מתי באמת צריך את השירות הזה ומי הוא זה שיכול לבצע את העבודה.

ישנם מספר זמנים קבועים אשר בהם מקובל לבצע בדיקה של תפילין ושיפוץ שלהם.

לרוב מבצעים בדיקה שך התפילין לקראת הימים הנוראים כאשר אנשים מחפשים זכויות לקראת יום הדין הקרב ובא. המקובל הוא לבצע בדיקה של פרשיות התפילין כאשר יש כאלה המנצלים את ההזדמנות הזו וגם בודקים את בתי התפילין ואף משפצים אותם בהתאם לצורך.

נקודת זמן נוספת אשר בהם מבקשים יהודים רבים לבדוק את התפילין ולתקן בהם את הטעון תיקון זה לקראת הנישואין. לפני שהבחור מתחתן הוא מוסר את התפילין שלו לבדיקה כדי לוודא כי הן כשרות ומהודות. זה הזמן בו יבצעו גם שיפוץ של התפילין שזה כולל תיקון פגמים שונים בבתי התפילין, החלפה של הצרועות או צביעה שלהן וכן הלאה.

תמיד חשוב למסור את התפילין ואת המלאכה לידיים מקצועיות וכלאה שאמונות על ביצוע העבודה בצורה מקצועית ונכונה. זה מה שמבטיח כי אכן תתקבלנה התוצאות הרצויות תוך שמירה על הכשרות ועל ההידור של התפילין. בוגרים של הקורסים הם אלו יופקדו על המלאכה.

איך בוחרים מתנה משמעותית וייחודית לבר מצווה?

אירוע כמו בר מצווה הוא מסוג האירועים שיש הרבה מה לארגן לקראתו והוא חשוב ומרגש. הגעתו של הילד לגיל 13 המיוחד לא יכולה לעבור כך בקלות לסדר היום ויש הרבה התרגשות לקראת האירוע שההורים שלו יארגנו לכבודו. זה יכול להיות הילד הבכור במשפחה וזה גם יכול להיות אחד האחים הצעירים יותר אך ללא ספק תמיד תהיה התרגשות ויש מי שיגיד שאירוע לכבוד בר מצווה יהיה מרגש או מהותי יותר מכל אירוע משפחתי משמח אחר. לא בכדי יהיו לא מעט חברים, מכרים או בני משפחה שיתחילו הרבה זמן לפני האירוע מה לקנות כי כאמור, זו צריכה להיות מתנה ייחודית, מרגשת וכזאת שגם תביא איתה סמליות לגיל המיוחד והמרגש.

 

קרא עוד...

לארגן בהצלחה אירוע לכבוד בר מצווה

אירוע לכבוד הגעתו של הבן לגיל בר המצווה הוא אירוע מיוחד ומרגש ואין קשר לשאלה האם מדובר בבן הבכור במשפחה או באחד מהאחים הצעירים יותר. יש משהו מאד סימלי ומיוחד דווקא בבר מצווה, גם בקרב משפחות חילוניות שהדת מהן והלאה. חשוב גם אצלן לציין את בר המצווה בטקס מרגש, בעלייה לתורה ובחיבור לדת ולמסורת. לשם כך צריך להצטייד באי אילו פריטים שיכול להיות שאין להם מקום בשגרת היומיום של המשפחה. תפילין הוא אחד מהפריטים האלה. אם במשפחה דתית התפילין הוא פריט יומיומי שיש בו שימוש כל יום ובימים מסוימים אפילו יותר מפעם את ביום – הרי שמשפחות חילוניות ימצאו את עצמן מצטיידות בתפילין לקראת העלייה לתורה של הנער בר המצווה. חשוב לדעת כמה דברים על מנת לקנות את התפילין הנכון וכך גם לתרום להצלחת האירוע כולו.

 

מה החשיבות של התפילין ואיך בוחרים?

בתוך התפילין יש דף קלף מקופל או מגולגל שבו כתובות ברכות חשובות וכאשר כורכים את התפילין סביב היד והראש – בעצם מקרבים את הברכה והתפילה אל המוח והתודעה ואת היד שמסמלת את העשייה. זו החשיבות של התפילין ומסיבה זו עושים שימוש בתפילין מדי יום ולפעמים אפילו יותר מפעם אחת ביום. נער בר המצווה שעולה לתורה צריך שיהיה לו תפילין משלו לטקס החשוב ולכן חשוב לקנות תפילין תקני ואיכותי, גם אם לא משתמשים בו על בסיס יומיומי. חשוב לצרף את המשימה הזאת לשאר המשימות של ארגון אירוע בר המצווה כמו כתיבת ברכה לבר מצווה וכמו כל משימה אחרת – קניית בגדים חגיגיים, לימוד הקריאה בתורה והזמנת ספקי השירותים השונים. ברגע שזה יהיה חלק בלתי נפרד מרשימת המשימות שנדרש לבצע – אין ספק שזו תהיה משימה שלא תישכח ואפשר יהיה לבחור תפילין איכותי וגם יפה ומעוטר.

 

איך לבחור תפילין ואיפה לקנות?

חשוב מאד להכיר את המקומות שבהם אפשר וכדאי לקנות תפילין. יש חנויות של תשמישי קדושה שמתמחות בדיוק בתחום זה ויש גם אתרי אינטרנט שבהם אפשר לקנות תפילין תקני, יפה ואיכותי. כיום אפשר לבחור מתוך מגוון רחב של תפילין, כולל מארז מהודר ששומר על בית התפילין שזו בעצם הקופסה שהתפילין מונח בתוכה ונשמר מפגיעות. נהוג ומקובל לקנות תפילין חדש לנער בר המצווה כך שיהיה לו חדש משלו, סמלי וכזה שרק הוא משתמש בו במעמד כל כך חשוב כמו טקס בר המצווה שלו עצמו. חשוב מאד לוודא שקונים מחנות או אתר שיש להם התמחות ספציפית בתפילין או בתשמישי קדושה אחרים וכך אפשר יהיה לדעת שאכן קונים תפילין תקני שאפשר יהיה לעשות בו שימוש בטקס דתי שמתקיים בבית הכנסת. 

 

עיצוב מעורר השראה של בית כנסת

כאשר מתקרבים לבית כנסת אי אפשר שלא לשים לב למגוון רחב של אלמנטים של עיצוב שיש כבר מבחוץ. המטרה של כולם ברורה וידועה – ליידע את העוברים והשבים על עצם קיומו של בית הכנסת בהמשך הרחוב. מכיוון שבתי הכנסת פתוחים תמיד ומקבלים שם בשמחה ובברכה כל מי שמעוניין להיכנס ולהתפלל – הרי שמה שנותר זה להציב שלטי הכוונה על מנת שעוברי האורח יידעו לאן להגיע והיכן הכניסה. עולם השילוט כיום מגוון ומעניין מאד ואפשר להפיק מגוון עצום של שלטים שמיועדים ומתאימים לכל צורך או שימוש. רשת האינטרנט והעיצוב הממוחשב בוודאי גם הם תורמים את חלקם ויכולים להשפיע על האיכות של עיצוב השלטים ועל עצם המראה שלהם. שלטים שמיועדים לשימוש בבתי כנסת לא שונים בכך ואכן אפשר להתרשם ממגוון רחב שלהם.

 

אילו סוגים של שלטים מתאימים לבתי כנסת?

יש לא מעט שלטים לבית כנסת שאפשר להתוודע אליהם כיום. לא רק שלטי ההכוונה שמלכתחילה אמורים להראות את העובדה שיש בהמשך הרחוב בית כנסת אלא יש עוד הרבה מידע שהמתפללים צריכים לדעת ולכן עליו להופיע בצורה ברורה על גבי שלט – שעות התפילות, השמות של מי שתרם מכספו או ממרצו על מנת להקים את בית הכנסת, השמות של בעלי התפקידים החשובים, הודעות מיוחדות ומזדמנות לחברי הקהילה ועוד. שלטים אלה צריכים להיות מעוצבים ולהיות מיוצרים תוך השקעת הרבה מאד מחשבה תחילה, שכן הם צריכים להתאים לסביבה שבה הם אמורים להיות ממוקמים, זאת על מנת שייראו אותם היטב ואפשר יהיה להתבסס על המידע שכתוב בהם. מכיוון ששלטים אלה לא יכולים להיות חשמליים, למשל, הרי הם צריכים לכל הפחות להיות ברורים, הכיתוב צריך להיות אחיד וכזה שהאותיות תהיינה בצבע חזק וכהה על גבי רקע בהיר יותר מהן, לדוגמה. יש שלטים שאפשר לתלות על הקיר ושלטים שמונחים על הקרקע בזווית כך שהכיתוב פונה אל הכיוון שממנו מגיעים אנשים.

 

כשצריך לחשוב על עיצוב לבית כנסת

יש הרבה על מה לחשוב ומה לקחת בחשבון כאשר מתכננים את השלטים שיוצבו בבית הכנסת עצמו או בסביבתו. השלטים חשובים ולכן צריך להיוועץ באיש מקצוע שמכיר את הקהילה ואת לוח הזמנים של התפילות על מנת להחליט איפה יוצב כל שלט וכמובן מה יהיה כתוב בו. קהל המתפללים או השכנים שמתגוררים בסמיכות לבית הכנסת צריכים לדעת בדיוק את כל מה שצריך על פעילות בית הכנסת, על זמני התפילות או על חגים ומועדים ולכן יש חשיבות בבחירת כל שלט, עיצוב שלו ובחירת המיקום שלו. חשיבה מעמיקה זו מצטרפת לנושאים נוספים שצריכים להילקח בחשבון כמו קביעת המזוזה, בחירת העיצוב הפנימי של בית הכנסת וכל פריטי הריהוט שבו.

הנחת תפילין בפעם הראשונה

את חווית הנחת התפילין בפעם הראשונה לא אשכח. הציפייה לקראת אותו הבוקר וההתרגשות תוך שאני פוסע אל בית הכנסת ותיק התפילין בזרועותיי. אבי ואחי הגדול מלווים אותי, בידיהם סל עם כיבוד אותו יחלקו למתפללים בסיום התפילה עם הרמת כוס "לחיים" לרגל המאורע.  הקדמנו להגיע לבית הכנסת לתפילת ותיקין,

קרא עוד...

תפילין לבר מצווה

 כך סיפר לנו השבוע נער שהגיע להכנסת פרשיות לתפילין לקראת בר המצווה. התפילין לבר המצווה שלו נרכשו 13 שנה קודם לכן, והמתינו לו בעגלת הייבוש בארוך במפעל תפילין בית אל:

סבא היה בן 70 כשנולדתי, ההתרגשות הייתה כה רבה, נכד ראשון למשפחת ניצולי שואה.

סבא כל כך התרגש, הוא לא ידע עוד כמה שנים יזכה לחיות, אך היה לו חשוב מאד להעניק לנכדו הראשון מתנה משמעותית שתלווה אותו לכל החיים. מכיוון שאנחנו משפחה שומרת מסורת, חשוב היה לסבא להיות זה שיעביר את המסורת הלאה לדור הבא. לאחר ברית המילה שלי הוא הזמין לי עבורי תפילין לבר מצווה. סבתא סיפרה שהוא היה כה נרגש ומאושר, זה הזכיר לו שאת בר המצווה שלו הוא לא זכה לחגוג ובקושי הצליחו להשיג לו תפילין להניח בתקופת השואה הנוראה.

קרא עוד...

סדר הנחת תפילין - לדקדק מתוך יחס של קדושה

 התפילין קדושות, בדומה לספר תורה ומזוזה.

מצד אחד הן אמצעי לקשר שלנו עם הקב"ה (יש שדימו אותן למכשיר קשר אל הקב"ה), ומצד שני הן כתר ועטרה לראשנו ועל כך אנו מברכים בברכות השחר: "עוטר ישראל בתפארה", לכן יש בהנחת תפילין הרבה פרטי הלכות שחשוב לדקדק בהם מתוך יחס של כבוד וקדושה לתפילין. כאשר ננסה לשים אליהם לב בהנחה , זה יחבב עלינו את המצווה ויחבר אותנו אליה. בין אם חגגתם בר מצווה ומעוניינים לדעת כיצד להניח תפילין ובין אם אתם מבוגרים שלא הניחו תפילין הרבה זמן או כאלה שמניחים תפילין יום יום אך רוצים לדעת כיצד לעשות זאת בדקדוק המאמר הזה מיועד בשבילכם.
חשיבות הסדר בהנחה

קרא עוד...

 

מאמרים נוספים

הוראות לשמירה על התפילין

הוראות לשמירה על התפילין

איך תשמור כראוי על תפילין? הוראות לשמירה נכונה על התפילין. שמירה יום יומית: התפילין עשויות מעור, והן רגישות לרטיבות, לחות, חבטות, ולשינויי טמפרטורה ולהבדלי חום וקור.

המדריך לקניית תפילין בית אל

המדריך לקניית תפילין בית אל

מתי צריך להזמין תפילין? לא הזמנתי מראש, עד מתי אוכל להזמין? היכן רוכשים תפילין בית א-ל? מפעל תפילין בית אל מאפשר לכל רוכש תפילין לקבל סיור במרכז המבקרים במפעל, לראות ולקבל אצלנו הסבר על כל תהליך ייצור התפילין.

התפילין על פי הסוד

התפילין על פי הסוד

כיצד הנחת תפילין מקשרת אותנו לאבות האומה? היכן נרמז שאדם ירא שמים המניח תפילין זוכה לתחיית המתים? מה הקשר בין תפילין לקשר נצחי בין חתן וכלה? איך התפילין עוזרות לנו להבין שכל כוח פעולתנו בעולם מאת ה'?

מהן תפילין מהודרות

מהן תפילין מהודרות

היכן כתוב שצריך להדר במצוות תפילין? עד כמה להשקיע בהידור? מצורפת דוגמא להידור מצוה בתהליך ייצור התפילין, במפעל תפילין בית אל, על פיה ניתן לראות עד כמה אנו משקיעים כדי להוציא מתחת ידנו את התפילין הטובות ביותר.

 
 
 
טלפון: 02-997-4560 | פקס: 02-997-4017 | שיחת חינם 1-800-79-55-54 | אימייל: info@tefillin.co.il