משיכה שניה

משיכה שנייה- מתיחת החללים בתפילין של ראש

גיל בר המצווה הינו ארוע מיוחד, בעל משמעויות יהודיות עתיקות יומין. בין היתר, כאשר מגיעים אל גיל 13 מתחילים להניח תפילין מדי בוקר. עם זאת, לצד קיום המסורת היהודית, חשוב לדעת מה עומד מאחורי קיום המצווה, מרתק לראות ממה עשויים התפילין, כאשר כל שלב בעשייה מלמד על נדבך שונה, מרתק וייחודי.

עד כה למדנו איזה עור ייעודי עבור התפילין, כיצד יוצרים את הצורה הבסיסית, ואף כיצד יוצרים את המקומות בהם מכניסים את ארבעת פרשיות הראש ואת פרשיית היד, תוך התמקדות באדם שרשאי לכתוב אותן. כעת,לאחר סיום שלב המשיכה הראשון, יש לעבור אל שלב המשיכה השני- שלב שחיכה בסבלנות כמה שבועות טובים.

עיבוד סופי

כפי שלמדנו, לאחר כמה חודשים העור מתייבש לגמרי. עם זאת, אם נרטיב מעט את העור, ניתן יהיה לעבד אותו כהלכה ולהמשיך לעבוד איתו. כעת נמצא השלב בו קיימים ארבעת התאים, אך הם עדיין אינם מהוקצעים. אל תוך אותם חללים שנוצרו בשלב המשיכה הראשון מכניסים ברזלים שטוחים שתפקידם לשמר את מבנה החלל שנוצר, וזאת ע"י תהליך הפעלת לחץ משמעותי שמתבצע על גבי העור. לאחר מכן, לוקחים את העור עם הברזלים אל מכשיר ייעודי הקרוי בשפה המקצועית "פְּרֵס". מכשיר זה מספק לחץ הידראולי- לחץ של כמה טונות, המועבר ע"י תנועה שנעה מלמעלה למטה.

ייבוש שני

כתוצאה ממכשיר הלחץ, החללים ישרים ומתוחים לפי מידות הברזלים. לאחר מכן,מכיוון שהעור הורטב בשנית, יש לחכות תקופה נוספת על מנת לקבל ייבוש סופי. שלב הייבוש השני גם כן עשוי להימשך על פני כמה שבועות. מכאן תם שלב המשיכה השני, ולפנינו עומדים עוד כמה וכמה שלבים נוספים. שלבים אלו מלמדים אותנו שיש לתת משמעות לתהליך שעובר. כפי שהתפילין נעשים בתהליך ממושך,ע"י שיטות מסורתיות העוברות במשך שנים מאב לבן, כך גם אנו צריכים לתת לתקופה זו של בר-המצווה, לתהליך הכניסה לקיום המצוות את היכולת לחולל בנו את השפעתה החיובית.

 

 

 

 
 
 
טלפון: 02-997-4560 | פקס: 02-997-4017 | שיחת חינם 1-800-79-55-54 | אימייל: info@tefillin.co.il