משיכה ראשונה

משיכה ראשונה – מתיחת עור התפילין

לאחר שהבנו את הערך המוסף של הכנת הליך ייצור התפילין, לאחר שהבנו שטקס בר המצווה הינו בעל ערך יהודי,אנו מבקשים לצקת משמעות ולקחת את נער בר המצווה למקום מיוחד שלא יישכח בכל פעם שיניח את התפילין.הסיור במקום בו מסבירים כיצד מכינים את התפילין יימצא חשוב ומהנה.

עברנו על שלבי עיבוד העור הראשונים,ועכשיו נעבור לשלב המתיחות ובניית החללים:

שלב התבנית

לאחר שהעור ספג באופן מספק את הסיד, הוא לח וגמיש. מכאן מעבירים אותו אל מכשיר הידראולי ייעודי במקומות מסומנים מראש- ישירות אל תוך כוסות הקבועות במכשיר, והן אלו שאחראיות על יצירת הבליטות, ומי שבקי בשפת היידיש מכיר אותן בשמן המקורי- "בולקעך".

ארבעת הפרשיות

בעור שמיועד עבור התפילין, יש ליצור 4 בליטות שמיועדות להכניס אליהן את ארבעת פרשיות תפילין של ראש, (פרשת שמע- דברים פרק ו, פרשת והיה אם שמוע- דברים פרק יא, פרשת קדש- שמות פרק יג, ופרשת והיה כי יביאך- שמות פרק יג).כמו כן יש לדעת שארבעת הפרשיות הללו כתובות על גבי קלף העשוי מבהמה טהורה ע"י דיו שחור ייעודי, ובנוסף ע"י קולמוס מנוצה. מי שרשאי לכתוב את ארבעת הפרשיות הינו סופר סת"ם ירא-שמיים.

ייצוב הצורה

בעור שמיועד לתפילין של היד יוצרים בליטה אחת ויחידה. אל בליטה זו מכניסים את ארבעת הפרשיות אשר כתובות על גבי קלף אחד.

לאחר שמסיימים עם הליכי המתיחה וההבלטה של הבתים, מגיע השלב בו יש לייבש את התפילין.הייבוש נעשה בדרך טבעית, באמצעות האוויר- ללא שילוב של תנורים או אמצעים שונים אחרים, הליך שנעשה במשך שבועות ארוכים. מכיוון שרק תהליך הייבוש לוקח זמן רב, ניתן להבין מדוע כל התהליך נמשך כשלושה עשר חודשים.

 

 
 
 
טלפון: 02-997-4560 | פקס: 02-997-4017 | שיחת חינם 1-800-79-55-54 | אימייל: info@tefillin.co.il