אביזרים לספר תורה

כשאתה רוצה לקנות תשמיש קדושה יקר ערך, כדאי לפנות לגורם שמצוי שנים רבות בתחום וידע להעריך נכון את הצרכים שלך ולהתאים לך את ספר התורה או את תשמיש הקדושה המתאימים לך. במאמר הבא נסביר אילו אביזרים קיימים לספרי תורה ספרדיים ואשכנזיים

אילו אביזרים ישנם לספרי תורה?

מעיל לספר תורה

מבנה ספרי תורה בקהילות יוצאי אשכנז נראים שונה ממבני ספרי התורה של רוב קהילות יוצאי המזרח. שלא להתבלבל, אין מדובר חס וחלילה בשינוי בתוכן הספר והכתוב בתורה. זהו אחד הדברים המופלאים ביותר שנתגלה לאחר 2000 שנות גלות. בכל קהילות ישראל לא נמצאו הבדלים בין ספרי התורה שנכתבו במשך אלפי שנים בידי עשרות אלפי סופרים באלפי קהילות הפזורות על פני כל העולם ופעמים רבות ללא קיום כל קשר ביניהן.

קלף ספר התורה בקהילות יוצאי אשכנז כרוך על שני גלילי עץ הנקראים עצי חיים לספר תורה מפרשת "בראשית" הראשונה בתורה ועד פרשת "וזאת הברכה" האחרונה בתורה. כל יריעת קלף כרוכה אל חברתה על ידי תפירה בגיד כשר.

קלף ספר התורה מוחזק על ידי כריכה של רצועת בד האוחזת שלא יפתח, על גבי הרצועה מלבישים לספר התורה את "המעיל", מעיל לספר תורה הנקרא גם כיסוי לספר תורה עשוי בד.

על גבי המעיל לספר התורה נהגו לרקום שמות יקירים אותם רצו להנציח בכתיבת ספר התורה על פי מנהג ישראל לכתוב ולהכניס ספר תורה לבית הכנסת לעילוי הנשמה של הנפטר.

ארגז לספר תורה או בית לספר תורה

לעומת מבני ספר התורה האשכנזי הבנוי מקלף הכרוך על גבי עצי חיים, קשור ברצועת בד ועטוף במעיל לספר תורה מבד. בספרי התורה הספרדיים כרוך הקלף על שני עמודי עץ שננעצים בתוך שני מבנה עץ חצי עגול שנסגרים בציר ומשלימים את המבנה לעיגול – אלו הם בתים לספרי תורה ספרדיים.

בית לספר תורה הנקרא גם ארגז לספר תורה או תיק לספר תורה עשוי בחלקו הפנימי מעץ, ומצופה בעץ או בבד ולעיתים אף בציפוי כסף טהור

רימונים לספר תורה

נהגו בקהילות ישראל לעטר את ספרי התורה בקישוטים, זוג רימונים לספר תורה אותם משחילים על 2 עצי החיים של ספר התורה. ישנם רימונים לספר תורה פשוטים העשויים מתכת פשוטה וישנם רימונים העשויים ציפוי כסף או כסף טהור.

כתר לספר תורה

כחלק מהרצון להראות את אהבתנו לתורה, יצרו קישוט דמוי כתר המולבש לרוב על ספרי תורה אשכנזיים. למבנה הכתר יש סמליות רבה ביהדות, (הנהגת השם את העולם, "כתר תורה" ועוד)

כתר לספר תורה ניתן להשיג גם בציפוי כסף וגם בכסף מלא שמחירו עולה בהתאם

יד לספר תורה

על מנת שבעל הקורא יוכל לעקוב ולהראות גם לעולה לתורה היכן הוא קורא, יצרו יד לספר תורה, שמטרתה היא להצביע על פסוקי התורה ללא צורך לגעת בקלף (דבר שהינו בעייתי על פי המסורת היהודית)

כיצד נקבעת איכות תשמישי הקדושה?

איכות של ספר תורה נקבע בבחירת הקלף, בבחירת הדיו, בעובי הקולמוס ובעוד פרמטרים רבים נוספים. גם ארגז לספר תורה, רימונים לספר תורה וכתר יכולים להיות עשויים מחומר פשוט- עץ או מתכת ויכולים להיות מציפוי כסף ובעיצוב מיוחד שינציחו את היקרים לכם בצורה המכובדת ביותר.

רכישת אביזרים לספרי תורה בתפילין בית אל

תפילין בית אל הינו מפעל הקיים מאז שנת תשל"ט שמוכר תפילין מהודרות ותשמישי קדושה. כשרוכשים אביזרים לספר תורה מומלץ לפנות לגורם שפועל בתחום שנים רבות ומביא איתו את הידע בנושא ספרי תורה והאביזרים הנלווים אליהם. בתפילין בית אל יתאימו לך את ספר התורה או האביזרים לספר התורה המתאימים ביותר לך או לבית הכנסת שלך.

כל המוצרים שמיוצרים ומשווקים על ידי חברת תפילין בית אל הינם באיכות גבוהה ובכשרות מהודרת וללא פשרות ועל כך יעיד שמה של החברה בפי כל.

רכישת ספר תורה הינו תהליך ארוך, ומתחיל עוד בשלבים של בחירת סופר הסת"ם, סוג הכתב והתקציב הנדרש. לתהליך כזה כדאי שיהיה משהו בעל ניסיון רב שיוכל לעבור איתכם את כל השלבים עד להכנסת ספר התורה לעילוי נשמת היקרים לכם בצורה הכי טובה, הכי מהודרת ושתכבד את זכרם.

פנו עוד עכשיו להתייעצות ישירות עם מנהל החברה הרב ישי באב"ד 029975158

 

 

מאמרים נוספים

בזכות הצנחנים יש לנו ירושלים ויש לנו... תפידנית!

בזכות הצנחנים יש לנו ירושלי…

התפידנית הפכה היום לחלק בלתי נפרד מחיינו, עד שנראה כאילו שמרה על התפילין שלנו מאז ומעולם. אבל מתברר שעד לפני שנים מספר,  לאנשים רבים נגרם פסול בתפילין, מפני שנחשפו לנזקי הסביבה,

התאמת קשר תפילין של ראש

התאמת קשר תפילין של ראש

על מנת להתאים את היקף רצועת הראש למידת ראשך משתמשים ברצועה הימנית. ניתן לראות כיצד הרצועה הימנית עוברת בתוך הקשר של ראש בצורת האות "S". יש להשתמש בצבת (פלייר) חלק ולא משונן כדי שלא לפצוע את הרצועה. 

מה מייחד אותנו תפילין בית אל

מה מייחד אותנו תפילין בית א…

למה כדאי לי לקנות תפילין בית אל? איך לבחור תפילין שיהיו עמידות לכל החיים? במאמר זה מופיעים חלק מהדגשים שלנו בתהליך ייצור התפילין, שהופכים את התפילין שלנו לכל כך מיוחדות    

המדריך לקניית תפילין בית אל

המדריך לקניית תפילין בית אל

מתי צריך להזמין תפילין? לא הזמנתי מראש, עד מתי אוכל להזמין? היכן רוכשים תפילין בית א-ל? מפעל תפילין בית אל מאפשר לכל רוכש תפילין לקבל סיור במרכז המבקרים במפעל, לראות ולקבל אצלנו הסבר על כל תהליך ייצור התפילין.

 
 
 
טלפון: 02-997-4560 | פקס: 02-997-4017 | שיחת חינם 1-800-79-55-54 | אימייל: info@tefillin.co.il