הנחת תפילין בפעם הראשונה

 

את חווית הנחת התפילין בפעם הראשונה לא אשכח. הציפייה לקראת אותו הבוקר וההתרגשות תוך שאני פוסע אל בית הכנסת ותיק התפילין בזרועותיי. אבי ואחי הגדול מלווים אותי, בידיהם סל עם כיבוד אותו יחלקו למתפללים בסיום התפילה עם הרמת כוס "לחיים" לרגל המאורע.  הקדמנו להגיע לבית הכנסת לתפילת ותיקין, על מנת שיהיה לי את הזמן להתארגן ולהניח את התפילין לבר מצווה אותם קנה לי אבי. שכן בפעמים הראשונות אין עדיין לנער את הרגילות בהנחת התפילין, הרצועות כל הזמן זזות ממקומן, מסרבות להתרגל להימתח על הזרוע. ריח העור החדש שעלה מרצועות התפילין, מגע העור על היד תוך כדי הידוק הרצועה על הזרוע, ההרגשה שהנה גם אני הגעתי לבגרות, פוצצה את הלב בהתרגשות. זהו זה, סוף סוף הגעתי לרגע לו ציפיתי חודשים.

מתי מתחילים להניח תפילין

חיוב מצוות תפילין מתחיל אצל נער מגיל שלושה עשרה שנים, עם כניסתו לחיוב בתרי"ג מצוות התורה. אולם מצוות רבות נהוג להתחיל לקיימן מגיל צעיר יותר – גיל חינוך, הרבה לפני גיל שלש עשרה.

 בגמרא מופיע (סוכה מ"ב ע"א) וכן פסק השולחן ערוך שילד קטן היודע לשמור את גופו בנקיות אביו חייב לקנות לו תפילין לחנכו למצווה.

בפועל מנהג האשכנזים להניח כחודש לפני בר המצווה או ביום בר המצווה בלבד (כדעת הרמ"א).

הספרדים נוהגים להתחיל בהנחת תפילין אף זמן רב יותר לפני גיל בר מצווה (כפסיקת הרב עובדיה זצ"ל).

היכן מניחים תפילין בפעם הראשונה

כמו בכל אירוע או דבר בעל חשיבות, עצם ההכנה לקראת האירוע מעצימה אותו ואת חשיבותו.

לכן מומלץ מאד לחגוג כל המשפחה עם הילד את יום הנחת התפילין לראשונה. רבים הנוהגים לבוא להנחת תפילין בכותל המערבי ומנהג יפה הוא בגלל חשיבות המצווה ומשמעותה לתת למעמד חשיבות. ישנן משפחות המעדיפות לחוג במסגרת בית הכנסת בקהילה וישנן משפחות שרוצות לחדש ולחגוג את המעמד במקום מרגש אחר. לדוגמא, הנחת תפילין לראשונה עם זריחה על מצוק המצדה.

בכל מקום בו תבחרו לחגוג, חשוב ליצוק תוכן למעמד ולהסביר לנער על חשיבות המצווה וגודל המעמד.

ניתן לקבל חינם את החוברת "הכנה ליום בר המצווה" במפעל תפילין בית אל בפניה דרך המייל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (בעלות דמי משלוח ועד גמר המלאי)

 

מאמרים נוספים

התאמת קשר תפילין של ראש

התאמת קשר תפילין של ראש

על מנת להתאים את היקף רצועת הראש למידת ראשך משתמשים ברצועה הימנית. ניתן לראות כיצד הרצועה הימנית עוברת בתוך הקשר של ראש בצורת האות "S". יש להשתמש בצבת (פלייר) חלק ולא משונן כדי שלא לפצוע את הרצועה. 

הוראות לשמירה על התפילין

הוראות לשמירה על התפילין

איך תשמור כראוי על תפילין? הוראות לשמירה נכונה על התפילין. שמירה יום יומית: התפילין עשויות מעור, והן רגישות לרטיבות, לחות, חבטות, ולשינויי טמפרטורה ולהבדלי חום וקור.

מהן תפילין מהודרות

מהן תפילין מהודרות

היכן כתוב שצריך להדר במצוות תפילין? עד כמה להשקיע בהידור? מצורפת דוגמא להידור מצוה בתהליך ייצור התפילין, במפעל תפילין בית אל, על פיה ניתן לראות עד כמה אנו משקיעים כדי להוציא מתחת ידנו את התפילין הטובות ביותר.

המקור להידור מצווה בתפילין

המקור להידור מצווה בתפילין

למה להדר במצוות תפילין? עד כמה להשקיע בהידור? מצורפת דוגמא להידור מצוה בתהליך ייצור התפילין, במפעל תפילין בית אל, על פיה ניתן לראות עד כמה אנו משקיעים כדי להוציא מתחת ידנו את התפילין הטובות ביותר  

 
 
 
טלפון: 02-997-4560 | פקס: 02-997-4017 | שיחת חינם 1-800-79-55-54 | אימייל: info@tefillin.co.il