סל מוצרים

סל הקניות ריק
cart

תפילין

תפילין

התפילין

התפילין הינם מצווה מהתורה "וּקְשַׁרְתָּם לְאוֹת עַל יָדֶךָ וְהָיוּ לְטֹטָפֹת בֵּין עֵינֶיךָ" (דברים ו', פסוק ח').

את התפילין מצווה להניח כל גבר יהודי מגיל 13 בכל יום, את התפילין מניחים על היד (תפילין של יד). ועל הראש (תפילין של ראש).
תפילין צריכות להיעשות מעור בהמה כשרה.

לחץ כאן להזמנת תפילין.

 

 

הסבר על הידורים בתפילין בית אל

מהן 'תפילין מהודרות'?

 ההגדרה המקובלת של 'תפילין מהודרות' מתיחסת לתפילין העשויות מעור בהמה גסה לעומת תפילין מעור בהמה דקה שנחשבות כשרות ולא מהודרות. המושג 'תפילין מהודרות מבהמה גסה' מתייחס רק לחומר הגלם ממנו ייצרו את התפילין ולא בהכרח מתייחס להשקעה ולהידור בייצור התפילין. התפילין אינן יוצאות מאליהן מפס הייצור ברמת הידור גבוהה, אלא יש צורך להוסיף ולהשקיע בתפילין, בכדי שהן יהיו מהודרות ויפות יותר. ההבדלים בין רמות ההידור בתפילין שלנו, הם הבדלים בכמות ובזמן ההשקעה בייצור התפילין ולכן בסופו של דבר יש לכך ביטוי בעלות. מרכיב חומר הגלם בעלות הסופית של תפילין הינו נמוך, עיקר העלות היא זמן העבודה וההשקעה לאורך כל תהליך הייצור.

 

הידור בפרשיות התפילין

פרשיות התפילין עשויות מעור שליל על גבי קלף שאינו משוח. סופרי סת"ם יראי שמים כותבים את הפרשיות לאחר טבילה במקווה ובכוונה 'הריני כותב לשם קדושת תפילין' ולפני כתיבת שם השם 'הריני כותב לשם קדושת השם'. הפרשיות שלנו עוברות 3 הגהות ע"י מגיהים מוסמכים הבודקים את צורת האות, חסר ויתר, דיבוקים וניתוקים. ובסיום עוברות הגהת מחשב. רמת ההידור של הפרשיות נקבעת הן הלכתית והן גרפית, דהיינו הנוי של הפרשיות. דוגמא לחסרון בהידור: פרשיה של יד מודבקת, על פי התקן שלנו פרשיה כזו לא ניתנת כלל בדגם לא בברקת ולא באודם.

 

תפילין "עור אחד" ותפילין "מקשה"

 קיימים שני מושגים הלכתיים בתפילין מעור בהמה גסה: "עור אחד" ו"מקשה".

א. "עור אחד" – הן תפילין העשויות מחתיכת עור אחת, החל בקציצה וכלה בסגירת התיתורא. עפ"י ההלכה, בתפילין "עור אחד" מותר להוסיף "פיטונג" (ראה תמונה) בתוך התיתורא. ה"פיטונג" הוא מסגרת עור חלולה ומרובעת, ואותה מדביקים לתיתורא, כדי לייצור סימטרייה מדויקת לתיתורא. ל"פיטונג" יש כמה תפקידים: 
1. חיזוק התיתורא כדי שתהיה ישרה ושלא יתקלקל ריבוע הבית עם הזמן. 
2. עיבוי התיתורא ויצירת רווח, זוהי המעברתא. רווח זה מאפשר את הכנסת הרצועה לתוך הבית. 
3. אפשרות של הצמדת החדרים בתפילין של ראש. 
4. הענקת יופי לבית ויחס נכון בין התיתורא לקציצה.

  

ב. "מקשה" – תפילין "מקשה" מיוצרים מעור עבה יותר, לכן אין הן זקוקות לפיטונג. עשיית תפילין "מקשה" מורכבת הרבה יותר בגלל סיבות אלה: 
1. נדיר למצוא "עור אחד" לבתים, כדי שלא נצטרך להוסיף להם "פיטונג". 
2. עור כזה בבסיסו, הוא עבה יותר ולכן דורש עשייה מורכבת יותר לשם הצמדת החדרים. 

 


דעת הפוסקים בדורנו:

 על פי הראשון לציון הרב מרדכי אליהו זצ"ל תפילין "מקשה" הן הידור.

על פי הרב שלום יוסף אלישיב זצ"ל אין להחשיב את המקשה לתוספת הידור. 

בתקופתנו, רוב התפילין מיוצרות מעור אחד ואינן "מקשה". 

בתמונה משמאל: תפילין "מקשה" ללא פיטונג.

לכל התפילין שמיוצרים אצלנו יש "גיד בין הבתים" - גיד המונח בין כל בית ובית בתפילין של ראש. השמת הגיד מבטיחה גם את הדרישה ההלכתית שהבתים בתפילין של ראש יהיו פרודים לגמרי.
אנו בודקים את עניין ה"פרודות" גם ע"י הכנסת סכין מיוחדת בין הבתים על מנת לוודא שהם אכן פרודים לגמרי זה מזה.

 
בתמונה  גיד בין הבתים.

הדגמים שלנו

 

מרכיבים עיקריים בתפילין

בתי תפילין ופרשיות תפילין. בתי התפילין כשמם, הינם הבית שלתוכו מוכנסות הפרשיות בסיום תהליך הייצור. הבתים צריכים להיות מרובעים (מסורת- הלכה למשה מסיני) בצבע שחור. את התפילין כורכים על היד ומניחים על הראש בעזרת רצועות. רצועות התפילין אף הן עשויות מעור בהמה כשרה וצריכות להיות צבועות בצבע שחור. הפרשיות עשויות מקלף (עור דק) עליו נכתבות ארבע פרשיות התפילין, שיש בהם את יסודות האמונה היהודית: האמונה בבורא העולם ובחירתו בעם ישראל בהוציאו אותם ממצרים. פרשיות התפילין נכתבות בידי סופר יהודי ירא שמים עם דיו וקולמוס(כלי הכתיבה מנוצה או מקנה) הכשרים לכך.

 

ההבדלים בין רמות התפילין

תהליך ייצור בתי התפילין, איכות התפילין, רמת הכשרות של התפילין והעמידות לאורך שנים.

תפילין מעור בהמה דקה  - עור דק: כבש או עז, אלו תפילין פשוטות ביותר שעשויות מכמה עורות מודבקים זה לזה. לתפילין מעור בהמה דקה יש נטייה להיקרע, להינקב ולאבד צורה, לכן כשרות תפילין אלו היא לעיתים בעייתית. 

במאה וחמישים השנים האחרונות, עם התפתחות הטכנולוגיה, פותחו דרכי עיבוד ושיטות עבודה המאפשרות ייצור תפילין מעור בהמה גסה, שהוא עור עבה המתקשה מאוד, ושומר על צורתו לאורך זמן. כך הוא עמיד יותר, איכותי יותר ומהודר יותר

תפילין מעור בהמה גסה - עור עבה ואיכותי של פרה או של שור ממנו ניתן לייצר תפילין מהודרות מחתיכת עור אחת (בתפילין בית אל מייצרים את התפילין מעור של צוואר השור, שהוא פחות שומני ויותר חזק.) .

ההבדל העיקרי נעוץ בפסיקה ההלכתית האם תפירה או הדבקה של עורות התפילין נחשבות מבחינה הלכתית כ"עור אחד". כיום, אפשר בנקל להשיג תפילין מהודרות מעור אחד מבהמה גסה , ללא צורך בהדבקה, לכן מורים הפוסקים שראוי לכתחילה להניח תפילין מהודרות כאלו.

 תפילין

את התפילין יש לרכוש ממקום מוסמך, מכיוון שלאחר גמר ייצור התפילין הם סגורות וקשה לדעת מה נעשה בתהליך יצורן (גם בעת בדיקת תפילין, לאחר רכישת התפילין, נבדקות בעיקר הפרשיות ולא בתי התפילין שבשלב זה הם כבר צבועים ומודבקים) 

תפילין בית אל מתמחים בייצור תפילין מהודרות מעור בהמה גסה כבר למעלה משלושים וארבע שנים.
את התפילין אנו מייצרים במפעלנו על פי רשימת הידורים - תו תקן המבטיחים רמה גבוה של איכות והידור.
אנו מזמינים כל לקוח לבוא ולהשתתף בתהליך ייצור התפילין, להתרשם מהתפילין שלו לפני גמר הייצור ולפני צביעתן.
בתפילין בית אל פועל מרכז מבקרים המאפשר לבר המצווה ובני משפחתו לקבל הסבר מפורט על תהליך יצור התפילין בליווי תמונות, סרטים ודוגמאות מוחשיות של התפילין בכל שלבי הייצור כולל מכונות הייצור.

הדגמים שלנו

הזמנת תפילין נעשית לרוב כמה חודשים לפני בר המצווה, מתקשרים, מאשרים הזמנה במייל ומקבלים את התפילין הביתה.

להזמנת תפילין או סיור במפעל חייג עכשיו 02-997-5158

 

 
 
 
טלפון: 02-997-4560 | פקס: 02-997-4017 | שיחת חינם 1-800-79-55-54 | אימייל: info@tefillin.co.il