איך בוחרים תפילין?

בשעה טובה החלטתם לקנות תפילין ואתם כמובן מעוניינים לרכוש תפילין כשרות ומהודרות אך לא יודעים אילו תפילין לבחור, על פי אילו פרמטרים ועל מה להקפיד בעת הרכישה. במאמר הבא נענה על שאלות אלה שצצות בעת קניית תפילין.

על מה להקפיד ברכישת תפילין?

כדאי להקפיד על 3 דברים ראשונים:

1. להקפיד על  קניית תפילין במקום שניתן לסמוך על כשרות וטיב התפילין (התפילין הם "קופסא שחורה" במובן שלאחר גמר הייצור, הסגירה והצביעה, לא ניתן לבחון את איכותן מבחוץ )

2.להקפיד לשתף את נער בר המצווה בכל התהליך. כשהילד יראה וילמד שלהורים אכפת ממצוות תפילין והם מוכנים להשקיע בכך זמן וכסף, המסר של חשיבות המצווה יעבור לילד גם בלי שההורים יאמרו זאת מפורשות

3.לחפש מקום שמאפשר לילד לחוות את מצוות תפילין ולא סתם מקום עם תפילין למכירה, הסבר על התפילין, השתתפות בתהליך ייצור התפילין או כל דבר שייתן ערך מוסף חשוב בתקופה זו. חלק חשוב מהרצון שלנו שהילד ייקח על עצמו אחריות בגיל המצוות, תלוי ברמת ההכנה שלנו אותו לקראת היום הגדול. ככל שנערוך פעולות של הכנה, פעולות שיעבירו את הילד בתהליך כלשהו, תהליך אישי, משפחתי, תורני,  כך הבגרות וקבלת האחריות יהיו ממקום של מוכנות וקבלת אחריות בבחירה.

אילו פרמטרים קובעים את איכות התפילין

איכות התפילין נקבעת בשני החלקים המרכיבים את התפילין הפרשיות והבתים.

בתי התפילין יבחרו מעורות שור ולא מעורות פרה שהנם שומניים יותר, בנוסף בתהליך הייצור יש לבחון העם בזמן הלחיצה על העורות מתגלה שהחלק הפנימי של העור שומני. במקרה כזה לא יעזור לייבש את הבתים, שומן אינו מתייבש ותפילין מעורות כאלו עתידים להתעוות במהלך השנים.

הקפדה לראות את בתי התפילין בצבעם הטבעי לפני הצביעה תאפשר לנו לראות שלא מילאו את חלקי העור בדבק, ושאין סדק משמעותי באזור המעברתא. סדק כזה הוא איום על יכולת השרידות של התפילין בעת פתיחה עתידית לצורך בדיקה.

פרשיות איכותיות נכתבות ע"י סופר סת"ם מומחה, שאינו חוסך בדיו איכותי ומשתמש בקלף שאינו שעיר מידי על מנת שמשיכת הדיו על גבי הקלף תהיה שלמה וללא ניתוקים הנובעים מתנועת השיער לאחר משיכת השיער.   כדאי שהסופר ישתמש בקולמוס שאינו דק מידי ובכתב שאינו דק מידי על מנת ששלמות האותיות תישמר לאורך שנים.

הקפדה שהכנסת הפרשיות לבתים תעשה אך ורק לאחר שבתי התפילין הורחבו בהתאם לעובי הפרשיות כך שהכנסת הפרשיות לא תעשה בדוחק (דבר שיגרום קושי רב בעתיד בניסיון לחלץ את הפרשיות מהבתים עד כדי פסילתם)

איך יודעים אם התפילין באיכות טובה

מכיוון שלאחר צביעת התפילין לא ניתן לבחון כמעט את איכות התפילין למעט בדיקה חיצונית של אחידות הצבע, יושר החריצים והחורים. רצוי ל"פגוש" את התפילין שלכם לפני תהליך הצביעה ולבקש הסבר על הבתים. טעות לחשוב שגודל התפילין או משקלם קובעים את איכותן. על ההבדל באיכות בין תפילין בהמה גסה לתפילין בהמה דקה כבר כתבנו.

איך נדע שהתפילין שברשותנו כשרות

השולחן ערוך כותב: "תפילין שהן בחזקת כשרות אינן צרכים בדיקה לעולם" הרב מרדי אליהו זצ"ל העיד על תהליך הייצור המוקפד של תפלין בית אל שאלו הן תפילין שיש להן חזקת כשרות. אם כן מתי בכל זאת כדאי לבדוק את התפילין? אם יש הרעה לחזקת הכשרות כגון שהתפילין נרטבו או שהיו למשך תקופה בחום גבוה או לאחר 20 שנה לבדוק שהדיו לא דהה מהפרשיות. 

אילו תפילין נחשבות לתפילין מהודרות

תפילין מהודרות אלו תפילין שנעשות בחרדת קודש עם הקפדות הלכתיות ומתחשבות בשיטות מרכזיות בהלכה (גם אם הן לא נפסקו להלכה). בתפילין בית אל יצרנו תו תקן הלכתי ובו מפרט של מעל 50 הידורים, כך שכל דגם של תפילין מיוצר על פי תו התקן ומבטיח לך רכישת תפילין מהודרות.

 

מאמרים נוספים

המקור להידור מצווה בתפילין

המקור להידור מצווה בתפילין

למה להדר במצוות תפילין? עד כמה להשקיע בהידור? מצורפת דוגמא להידור מצוה בתהליך ייצור התפילין, במפעל תפילין בית אל, על פיה ניתן לראות עד כמה אנו משקיעים כדי להוציא מתחת ידנו את התפילין הטובות ביותר  

המדריך לקניית תפילין בית אל

המדריך לקניית תפילין בית אל

מתי צריך להזמין תפילין? לא הזמנתי מראש, עד מתי אוכל להזמין? היכן רוכשים תפילין בית א-ל? מפעל תפילין בית אל מאפשר לכל רוכש תפילין לקבל סיור במרכז המבקרים במפעל, לראות ולקבל אצלנו הסבר על כל תהליך ייצור התפילין.

מהן תפילין מהודרות

מהן תפילין מהודרות

היכן כתוב שצריך להדר במצוות תפילין? עד כמה להשקיע בהידור? מצורפת דוגמא להידור מצוה בתהליך ייצור התפילין, במפעל תפילין בית אל, על פיה ניתן לראות עד כמה אנו משקיעים כדי להוציא מתחת ידנו את התפילין הטובות ביותר.

טיפים לרכישת תפילין

טיפים לרכישת תפילין

כיצד לבחור תפילין, מהם השיקולים החשובים שיש להתייחס אליהם בבחירת מקום לרכישת התפילין, מי עוסק כיום במכירת תפילין, מה מצב שוק התפילין, איפה כדאי לקנות תפילין ומהו מחיר תפילין?    

 
 
 
טלפון: 02-997-4560 | פקס: 02-997-4017 | שיחת חינם 1-800-79-55-54 | אימייל: info@tefillin.co.il